Portrætter

Slægten Reventlow:

Weipart Ludolf Hieronymus Wigand von der Decken
(1781 - 1845)

Hieronymus von der Decken, hvis datter var gift med min grandpapas ældrebroder Johan Ludvig Leopold Reventlow. Sidstnævnte var født i 1808 på Pederstrup og død i 1835 som ltnt i den Hannoveranske Hestgarde. Tante Adelheid døde 1895 i Verden. Hun gav afkald på at arve Etelsen. Nærmeste arving til Etelsen var dernæst min Grandmama Helene Reventlow f v. Heimbruch, der gav afkald. Derved blev min fader arving til Etelsen. (skrevet af Eduard Reventlow)


Andre slægter:

Julius Ahlefeldt-Laurvig
(1889 - 1964)

* 1917 m. Edele Cederfeld de Simonsen (1893-1984)


Slotte og Herregårde


Rosenholm
Rosenholm

Rosenholm Slot er en herregård på Djursland lidt nord for Hornslet, 25 km nordøst for Aarhus. Hovedbygningen regnes blandt de prægtigste og mest maleriske danske herregårde. Siden grundlæggelsen i 1559 har Rosenholm været i adelsslægten Rosenkrantz' besiddelse, og herregården er Danmarks ældste slægtsgård.


Heraldik


Kirstine Lykke
Kirstine Lykke

Våbenskjold på Kirkestol i Kongsted Kirke


Gravsten og epitafier


Mindestøtte i haven på Christianssæde
Mindestøtte i haven på Christianssæde

CHARLOTTE AMALIE REVENTLOW Til Minde om den af sine Børn mest elskede Moder Charlotte Amalie Grevinde Reventlow En Datter af JOHAN LUDVIG von HOLSTEIN Greve til Lethraborg Født 27. juli 1736 Død 13. juni 1792
   

Wilhelm II af Tyskland

Wilhelm II af Tyskland

Mand 1859 - 1941  (82 år)


Tavlebredde:      Opdater

Tidslinje



Tøm