Portrætter

Slægten Reventlow:

Johan Ludvig Reventlow
(1751 - 1801)

Kunstner: Anton Graff (1736–1813)
Titel Johan Ludvig Reventlow
Dato 1783
Teknik Oil
Nuværende placering
Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot


Andre slægter:

Anne Rosenkrantz
(1522 - 1589)



Slotte og Herregårde


Dansted
Dansted

Ved Christian Ditlev Reventlows død i 1775 overgik Dansted til sønnen den senere statsminister greve Christian Ditlev Frederik Reventlow.
Under Christian Ditlev Frederik Reventlow oplevede Dansted en periode med fremgang. Han lagde nye fæstegårde til gården ved at føje fæstegodset fra Bukkehave gods til Dansted, der derved igen fik hovedgårdsstatus, ligesom han lod opføre et nyt stuehus. Det var desuden på Dansted, at C.D.F. Reventlow først iværksatte sine landboreformer. Han introducerede således det holstenske kobbelbrug, ligesom han drænede jorden, øgede jordtilliggendet og oprettede et teglværk.
I 1773 fik C.D.F. Reventlow kongelig tilladelse til at indlemme Dansted under grevskabet Christianssæde, som ligeledes var ejet af greve Reventlow, og gården kom derefter til at indgå i række af forpagtergårde på grevskabet. Allerede i 1812 blev Dansted på grund af økonomiske vanskeligheder igen udskilt fra Christianssæde og solgt. Den indkomne kapital skulle benyttes til afbetaling af gæld på grevskabet og til forbedringer på de andre forpagtergårde under grevskabet.


Heraldik


Grevskabet Valløs våben
Grevskabet Valløs våben

Grevskabet Valløs våben

Dronning Anna Sophie f. Reventlow blev i 1713 udnævnt til Grevinde af Vallø



Gravsten og epitafier


Reventlow, Hilda
Reventlow, Hilda

 Inskription:

(Forsiden) 
Comtesse Hilda S: Ch: Reventlow * 20/5 1828, † 29/1 1900 
Stiftsdame i Vallø. 
Hofdame hos H.M. Dronning Louise af Danmark 

(Bagsiden) 
Hvor stor var ikke din Kjærlighed --- Velsignet være dit Minde

 
   

Elisabeth Sophie Reventlow

Elisabeth Sophie Reventlow

Kvinde 1866 - 1933  (66 år)


Tavlebredde:      Opdater

Tidslinje

Den følgende person er mærket som nulevende eller privat og kunne ikke tilføjes, fordi du ikke er logget ind med korrekte rettigheder: Malte Hørby Reventlow-Mourier (I18813)
/p>



Tøm