Portrætter

Slægten Reventlow:

Einar Reventlow
(1893 - 1974)



Andre slægter:

Jacob Ulfeldt
(1535 - 1593)

Udsnit af gravsten, Kværndrup Kirke


Slotte og Herregårde


Rosenholm
Rosenholm

Rosenholm Slot er en herregård på Djursland lidt nord for Hornslet, 25 km nordøst for Aarhus. Hovedbygningen regnes blandt de prægtigste og mest maleriske danske herregårde. Siden grundlæggelsen i 1559 har Rosenholm været i adelsslægten Rosenkrantz' besiddelse, og herregården er Danmarks ældste slægtsgård.


Heraldik


Reventlow, Christian Detlev 1775-1851
Reventlow, Christian Detlev 1775-1851

Ridder af Dannebrog

Symbolum: "Murus - aheneo fermior - esto, verbo civinc redemteris confidere, idemque Seque"



Gravsten og epitafier


Margrethe Andersdatter Reventlow
Margrethe Andersdatter Reventlow

 Margrethe Andersdatter Reventlow
(1525-1606)

Kom sammen med sin søster, jomfru Anne, til enken efter deres morbroder Erik Lange, "der blev slagen i den fordums Svenskekrig i Christiern II's tid", var derefter på andet år i Ø-kloster i Jylland hos jomfru Abel Skeelsdatter, hvor hun blev tilholden at lære læse og skrive, derefter på 4 år i Dronning Dorotheas fruerstue.
   

Agnes von Thüringen

Agnes von Thüringen

Kvinde 1204 - 1247  (43 år)


 

Slægtskabsberegner

For at vise slægtskabet mellem to personer, skal man bruge 'Find'-knapperne nedenfor for at finde de aktuelle personer (eller behold de viste personer), derefter klikkes på 'Beregn'.

Person 1:
Agnes von Thüringen (f. 1204) - I296
Skift til: (Indtast ID)
 
Person 2:
Skift til: (Indtast ID)
Maks. antal slægtskaber, der skal vises:
Vis slægtskaber, der involverer ægtefælle: 
Maks. antal generationer,
der skal tjekkes:

    Søg efter andre forbindelser