Portrætter

Slægten Reventlow:

Anna Sybille Reventlow
(1888 - 1918)

Datter af Greve, hofjægermester Christian Benedict Reventlow (1845-1922) og hustru Sophie Pauline Schiær (1850-1924) 

Anna Sybille Reventlow døde af spansk syge.



Andre slægter:

Charlotte Amalie Vilhelmine Slesvig-Holsten-Sønderborg-Plön
(1744 - 1770)



Slotte og Herregårde


Aalstrup
Aalstrup

I 1774-75 gennemgik Aalstrup en renovering i forbindelse med, at Christian Ditlev Frederik Reventlow og hans hustru flyttede ind på gården. Her blev facaden hvidpudset, og gården fik en tresidet hovedtrappe tegnet af greven selv - som senere er blevet erstattet af en ligeløbende trappe med gelænder til hoveddøren.


Heraldik


Reventlow, Detlev 1654-1701
Reventlow, Detlev 1654-1701

Ridder af Dannebrog

Symbolum: Nil, Nisi Honestum



Gravsten og epitafier


Margrethe Andersdatter Reventlow
Margrethe Andersdatter Reventlow

 Margrethe Andersdatter Reventlow
(1525-1606)

Kom sammen med sin søster, jomfru Anne, til enken efter deres morbroder Erik Lange, "der blev slagen i den fordums Svenskekrig i Christiern II's tid", var derefter på andet år i Ø-kloster i Jylland hos jomfru Abel Skeelsdatter, hvor hun blev tilholden at lære læse og skrive, derefter på 4 år i Dronning Dorotheas fruerstue.
   

Agnete Tolstrup

Agnete Tolstrup

Kvinde


 

Slægtskabsberegner

For at vise slægtskabet mellem to personer, skal man bruge 'Find'-knapperne nedenfor for at finde de aktuelle personer (eller behold de viste personer), derefter klikkes på 'Beregn'.

Person 1:
Agnete Tolstrup - I17902
Skift til: (Indtast ID)
 
Person 2:
Skift til: (Indtast ID)
Maks. antal slægtskaber, der skal vises:
Vis slægtskaber, der involverer ægtefælle: 
Maks. antal generationer,
der skal tjekkes:

    Søg efter andre forbindelser