Portrætter

Slægten Reventlow:

Heinrich Ernst Emil Kurt Reventlow
(1868 - 1938)



Andre slægter:

Christian Emil Krag-Juel-Vind-Frijs
(1817 - 1896)



Slotte og Herregårde


Clausholm
Clausholm

Clausholm tilhørte i 1300-tallet den danske adelsslægt Panter. Herregården blev belejret og ødelagt i 1359 i forbindelse med stridigheder i de jyske adelsmænds opstand mod Valdemar Atterdag (1320-1375).

I begyndelsen af 1500-tallet var Clausholm ejet af Mogens Gøye, en af landets rigeste og mest indflydelsesrige adelsmænd. Ved hans død i 1544 blev Clausholm delt mellem børnene, Albrecht og Ellen Gøye. Som det ofte skete i 1500-tallet, blev også hovedbygningen delt, således at de flyttede ind med deres familier i hver sin del af bygningen. Det førte til stridigheder, som kulminerede med, at Ellen Gøye opførte en ny bygning så tæt ved broderens del af gården, at vinduerne ikke kunne åbnes.

Efter en kompliceret arvesag overtog Conrad Reventlow (1644-1708) rettighederne til Clausholm ved en højesteretsdom i 1686. Reventlow blev senere storkansler, der var et af hoffets højeste embeder. Han rev de gamle bygninger ned og opførte i stedet en ny hovedbygning, der stod færdig i 1699, og som er et af de bedst bevarede eksempler på herregårde i barokstil fra slutningen af 1600-tallet.

Slottet er indrettet sådan, at storkansleren selv boede i stueetagen, mens etagen ovenover var beregnet til kongeligt besøg. Førstesalen er derfor finere med højere til loftet og mere stuk. Både slot og park er et af de første og mest helstøbte barokanlæg i Danmark.

Conrad Reventlow døde i 1708 og Clausholm blev derefter ejet af enken, Sophie Amalie Hahn.

Parrets datter, Anne Sophie Reventlow, knytter sig til den næste periode af Clausholms liv. Kun 19 år gammel blev hun i 1712 bortført af kong Frederik IV (1671-1733). Kongen giftede sig med Anne Sophie til venstre hånd og udnævnte hende til fyrstinde af Slesvig.

I 1718 købte Frederik IV Clausholm og opførte, i perioden mellem 1722 og 1723, de mindre sidefløje mod syd. Efter dronning Louises død i 1721, giftede Frederik IV sig med Anne Sophie til højre hånd og kronede hende efterfølgende til dronning.

Frederik IV døde i 1730 og Christian VI (1699 - 1746), der ikke var venligt stemt mod sin stedmor, forviste dronning Anne Sophie til Clausholm, hvor hun levede til sin død omgivet af en stor hofstab. Dronningen døde i 1743, hofstaben og hendes ejendele blev spredt, mens Clausholm i 1758 overgik til nordmanden Mathias Vilhelm Huitfeldt. Yderligere oplysninger: http://www.danskeherregaarde.dk/manorholder/c/clausholm.aspx



Heraldik


Alliancevåben Reventlow-Rumohr
Alliancevåben Reventlow-Rumohr

Alliancevåben Reventlow-Rumohr

Vedr. Henning Reventlow og Margrethe Rumohr

Slesvig Domkirke, Slesvig, Slesvig-Holsten, Tyskland



Gravsten og epitafier


Ludvig Detlev Reventlow
Ludvig Detlev Reventlow

   

Pierre de Bar

Pierre de Bar

Mand - 1349


Generationer:      Standard    |    Kompakt    |    Lodret    |    Kun tekst    |    Register    |    Tables    |   Tables    |    PDF

Generation: 1

  1. 1.  Pierre de Bar døde mellem 1348 og 1349.

    Familie/Ægtefælle/Partner: Jeanne de Vienne. Jeanne døde i 1326. [Gruppeskema] [Familietavle]

    Børn:
    1. 2. Gillette de Bar  Efterkommere til dette punkt døde cirka 1360.


Generation: 2

  1. 2.  Gillette de Bar Efterkommere til dette punkt (1.Pierre1) døde cirka 1360.

    Familie/Ægtefælle/Partner: Johann II von Saarbrücken. Johann (søn af Simon von Saarbrücken og Marguerite de Savoie) døde i 1381 i 1380 Eller 1381, ,. [Gruppeskema] [Familietavle]

    Børn:
    1. 3. Johanna von Saarbrücken  Efterkommere til dette punkt blev født skønnet 1330; døde mellem 8 nov. 1381 og 1390.


Generation: 3

  1. 3.  Johanna von Saarbrücken Efterkommere til dette punkt (2.Gillette2, 1.Pierre1) blev født skønnet 1330; døde mellem 8 nov. 1381 og 1390.

    Johanna blev gift med Johann I von Nassau-Weilburg i 1353. Johann (søn af Gerlach I von Nassau-Weilburg og Agnes von Hessen) blev født i 1309; døde den 22 okt. 1371. [Gruppeskema] [Familietavle]

    Børn:
    1. 4. Philipp I von Nassau-Weilburg  Efterkommere til dette punkt blev født i 1368; døde den 7 aug. 1429 i Wiesbaden, Hessen, Tyskland.


Generation: 4

  1. 4.  Philipp I von Nassau-Weilburg Efterkommere til dette punkt (3.Johanna3, 2.Gillette2, 1.Pierre1) blev født i 1368; døde den 7 aug. 1429 i Wiesbaden, Hessen, Tyskland.

    Philipp blev gift med Isabelle de Lorraine den 4 jun. 1412. Isabelle (datter af Frederic I de Lorraine og Marguerite de Joinville) blev født i 1397; døde den 22 feb. 1455 i Saarbrücken, Saarland, Rheinland-Pfalz, Tyskland. [Gruppeskema] [Familietavle]

    Børn:
    1. 5. Johann II von Nassau-Saarbrücken  Efterkommere til dette punkt blev født den 10 maj 1423 i Sarrebruck, ,; døde den 30 aug. 1472 i Vehingen Württemberg, ,.
    2. 6. Margareta von Nassau-Weilburg  Efterkommere til dette punkt blev født den 1 jun. 1426; døde den 10 jun. 1490.