Portrætter

Slægten Reventlow:

Ulrica Eleonora Reventlow
(1690 - 1754)



Andre slægter:

Jonna Drewsen
(1827 - 1878)



Slotte og Herregårde


Dansted
Dansted

Ved Christian Ditlev Reventlows død i 1775 overgik Dansted til sønnen den senere statsminister greve Christian Ditlev Frederik Reventlow.
Under Christian Ditlev Frederik Reventlow oplevede Dansted en periode med fremgang. Han lagde nye fæstegårde til gården ved at føje fæstegodset fra Bukkehave gods til Dansted, der derved igen fik hovedgårdsstatus, ligesom han lod opføre et nyt stuehus. Det var desuden på Dansted, at C.D.F. Reventlow først iværksatte sine landboreformer. Han introducerede således det holstenske kobbelbrug, ligesom han drænede jorden, øgede jordtilliggendet og oprettede et teglværk.
I 1773 fik C.D.F. Reventlow kongelig tilladelse til at indlemme Dansted under grevskabet Christianssæde, som ligeledes var ejet af greve Reventlow, og gården kom derefter til at indgå i række af forpagtergårde på grevskabet. Allerede i 1812 blev Dansted på grund af økonomiske vanskeligheder igen udskilt fra Christianssæde og solgt. Den indkomne kapital skulle benyttes til afbetaling af gæld på grevskabet og til forbedringer på de andre forpagtergårde under grevskabet.


Heraldik


Reventlow, Detlev 1680-1755 (hvid).jpg
Reventlow, Detlev 1680-1755 (hvid).jpg

Ridder af Dannebrog

Symbolum: Candide Et Constanter



Gravsten og epitafier


Gravsten i Udbyneder kirke for Jørgen Lykke og Beate Brahe
Gravsten i Udbyneder kirke for Jørgen Lykke og Beate Brahe

   

VI de Noyers

VI de Noyers

Mand - 1350




Search using:
  
Personlige oplysninger    |    Alle    |    PDF

  • Navn VI de Noyers 
    Kælenavn Miles 
    Køn Mand 
    Titel
    • Seigneur
    Død 23 okt. 1350 
    Notater 

    • Grand-bouteiller, Marèhal de France
    Person-ID I947  Reventlow
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

    Familie Jeanne de Dampierre  
              d. 3 apr. 1316 
    Ægteskab 1304 
    Børn 2 daughters 
    Familie-ID F28197  Gruppeskema  |  Familietavle
    Sidst ændret 25 jan. 2015