Portrætter

Slægten Reventlow:

Anna Sybilla Schubart
(1753 - 1828)

* 1778 m. Johan Ludvig Reventlow (1751-1801)


Andre slægter:

Christian Rantzau
(1614 - 1663)



Slotte og Herregårde


Dansted
Dansted

Ved Christian Ditlev Reventlows død i 1775 overgik Dansted til sønnen den senere statsminister greve Christian Ditlev Frederik Reventlow.
Under Christian Ditlev Frederik Reventlow oplevede Dansted en periode med fremgang. Han lagde nye fæstegårde til gården ved at føje fæstegodset fra Bukkehave gods til Dansted, der derved igen fik hovedgårdsstatus, ligesom han lod opføre et nyt stuehus. Det var desuden på Dansted, at C.D.F. Reventlow først iværksatte sine landboreformer. Han introducerede således det holstenske kobbelbrug, ligesom han drænede jorden, øgede jordtilliggendet og oprettede et teglværk.
I 1773 fik C.D.F. Reventlow kongelig tilladelse til at indlemme Dansted under grevskabet Christianssæde, som ligeledes var ejet af greve Reventlow, og gården kom derefter til at indgå i række af forpagtergårde på grevskabet. Allerede i 1812 blev Dansted på grund af økonomiske vanskeligheder igen udskilt fra Christianssæde og solgt. Den indkomne kapital skulle benyttes til afbetaling af gæld på grevskabet og til forbedringer på de andre forpagtergårde under grevskabet.


Heraldik


Skærmbillede 2021-12-02 kl. 23.08.40.jpg
Skærmbillede 2021-12-02 kl. 23.08.40.jpg



Gravsten og epitafier


Gravsten, St. Laurentii kirke, Itzehoe, Tyskland
Gravsten, St. Laurentii kirke, Itzehoe, Tyskland

Margareta Catharina von Ahlefeld
Emerentia von Ahlefeld
Metta Christina von Ahlefeld
   

Rudolf August, Hertug af Braunschweig-Wolfenbüttel

Rudolf August, Hertug af Braunschweig-Wolfenbüttel

Mand 1627 - 1704  (76 år)




Search using:
  
Personlige oplysninger    |    Medie    |    Begivenhedskort    |    Alle    |    PDF

  • Navn Rudolf August, Hertug af Braunschweig-Wolfenbüttel 
    Køn Mand 
    Fødsel 16 maj 1627  Hitzacker, Niedersachsen, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Død 26 jan. 1704  Braunschweig, Tyskland Hedwigsburg Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Begravelse 9 mar. 1704  Braunschweig, Niedersachsen, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Søskende 2 brødre og 3 søstre 
    Person-ID I7217  Reventlow
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

    Far AnerAugust, Hertug af Braunschweig-Wolfenbüttel
              f. 20 maj 1579, Dannenberg, Niedersachsen, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. 17 sep. 1666, Wolfenbüttel, Braunschweig, Niedersachsen, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted (Alder 87 år) 
    Mor AnerDorothea, Prinsesse af Anhalt-Zerbst
              f. 5 okt. 1607, Zerbst, Sachsen-Anhalt, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. 26 sep. 1634, Hitzacker, Niedersachsen, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted (Alder 26 år) 
    Ægteskab Zerbst, Sachsen-Anhalt, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Familie-ID F27650  Gruppeskema  |  Familietavle

  • Begivenhedskort
    Link til Google MapsFødsel - 16 maj 1627 - Hitzacker, Niedersachsen, Tyskland Link til Google Earth
    Link til Google MapsDød - 26 jan. 1704 - Braunschweig, Tyskland Hedwigsburg Link til Google Earth
    Link til Google MapsBegravelse - 9 mar. 1704 - Braunschweig, Niedersachsen, Tyskland Link til Google Earth
     = Link til Google Earth 

  • Billeder
    braunschweig_rud_aug_16137.jpg