Portrætter

Slægten Reventlow:

Christian Detlev Reventlow
(1842 - 1908)

Karikatur (selvportræt)

Le lion de mer d'Arcachon à son ami Chr B Reventlow

Bag på billedet står: Karikatur af C.D.Reventlow, min svenske onkel, 1/2 fætter til fader, tegnet af ham selv. Han malede også. Var en stor original, elskelig og næsten utrolig høflig. Når jeg om aftenen på Etelsen fulgte ham op på hans stue stødte han sig hver aften på hjørnet af billardet og sagde hver aften "om forladelse" (skrevet af Eduard Reventlow 1883-1964)

1859 Stud. i Lund, Cand. jur.1862 Kancellist i Finansdepartementet, 1868 i Hofretten o. Skaane og Blekinge, 1871-75 Kancellist i Civildepartementet. Godsägare o. landtbrukare på Finnhult, Malm. län, 1877-99.

Amatør arkeolog, billedkunstner og træskulptør. Han har malet landskabsbilleder, gerne vintermotiver med nyfalden sne, samt fremfor allt välstämda blomsterstilleben. Foretog sammen med broderen Frederik Ferdinand (Fritz) Reventlow udgravninger ved Ringsjön i Skåne.

Blev i familien kaldt onkel Petit.



Andre slægter:

Marie af England
(1723 - 1772)



Slotte og Herregårde


Ahrensburg
Ahrensburg

Slottet Ahrensburg er som Glücksborg en videreførelse af Nütschau. Det er også en velbevaret, mindre vandborg sammensat af tre gavlhuse, der imidlertid er forsynet med vælske gavle. Herudover er bygningskomplekset yderligere flankeret af fire ottekantede hjørnetårne med kobberspir. Oprindelig stod bygningen i rødt murværk med vinduer indrammet af sandsten, men senere er facaden blevet pudset hvid. Slottet er et af Holstens betydeligste renæssance-værker med træk både fra den lokale byggeskik og den nederlandske renæssance og manierisme. Til herregården hører en engelsk-inspireret landskabshave, der sammen med voldgravene og slottet udgør en smuk helhed. Bygningen rummer nu et museum for det tidligere holstenske aristokrati. Heinrich Schimmelmann købte 1759 det gamle rantzauske gods Ahrensburg. Han lod det smukke slot istandsætte og, i stedet for landsbyen Woldenhorn, anlagde han byen Ahrensburg.


Heraldik


Christina Sophia Holstein f. Reventlow
Christina Sophia Holstein f. Reventlow

Uddrag af prædikestol skænket af Christina Sophia Holstein og hendes ægtefælle til Uth kirke


Gravsten og epitafier


Christensen, Jutta gift Reventlow
Christensen, Jutta gift Reventlow

 

Helliget Mindet om 
 Jutta Frederikke 
Birgitte Reventlow, 
født Christensen. 
Enke efter Gehejmekonferensråd 
Grev Frederik Ditlef 
Reventlow 
 født d. 7 Febr 1807 
Død d. 10 Nov 1868 

 Hvi Bruser Du, Min Sjæl og hvi Er Du 
Urolig inden i Mig. Mit Hjerte, bi efter 
Herren. Han er din Saligheds Gud og 
 der er megen Frelse for Hans Aasyn. 
 Pslm 42 V 12 

Udsmykning: 
Kristus hoved i marmor påsat der hvor korsarmene mødes. 
Inskriptionen er skrevet på en rulle. 

Psalme 42 v 12 lyder: 
Hvorfor er du nedbøjet, Sjæl, hvi bruser du i mig? 
Bi efter Gud, thi end skal jeg takke ham, 
mit Åsyns Frelse og min Gud!
   

Hinrich Blome

Hinrich Blome

Mand 1661 - 1692  (31 år)




Search using:
  
Personlige oplysninger    |    Begivenhedskort    |    Alle    |    PDF

  • Navn Hinrich Blome 
    Køn Mand 
    Fødsel 1661 
    Død 1692  Waterneverstorf, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Søskende 3 brødre og 3 søstre 
    Person-ID I6848  Reventlow
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

    Far AnerHenrik Blome
              f. 1616, Testorf, Gudow, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. 1676 (Alder 60 år) 
    Mor AnerLucie Pogwisch
              f. 1623  
              d. 1685 (Alder 62 år) 
    Ægteskab 1 sep. 1646 
    Alder ved vielsen Han: ~ 30 år og 9 måneder - Hun: ~ 23 år og 9 måneder. 
    Familie-ID F32961  Gruppeskema  |  Familietavle

  • Begivenhedskort
    Link til Google MapsDød - 1692 - Waterneverstorf, Slesvig-Holsten, Tyskland Link til Google Earth
     = Link til Google Earth