Portrætter

Slægten Reventlow:

Benedicte Cathinka Hilda Susanne Emilie Marie Margrethe Anastasia Reventlow
(1911 - 1991)



Andre slægter:

Sophie Bernstorff
(1807 - 1857)



Slotte og Herregårde


Dansted
Dansted

Ved Christian Ditlev Reventlows død i 1775 overgik Dansted til sønnen den senere statsminister greve Christian Ditlev Frederik Reventlow.
Under Christian Ditlev Frederik Reventlow oplevede Dansted en periode med fremgang. Han lagde nye fæstegårde til gården ved at føje fæstegodset fra Bukkehave gods til Dansted, der derved igen fik hovedgårdsstatus, ligesom han lod opføre et nyt stuehus. Det var desuden på Dansted, at C.D.F. Reventlow først iværksatte sine landboreformer. Han introducerede således det holstenske kobbelbrug, ligesom han drænede jorden, øgede jordtilliggendet og oprettede et teglværk.
I 1773 fik C.D.F. Reventlow kongelig tilladelse til at indlemme Dansted under grevskabet Christianssæde, som ligeledes var ejet af greve Reventlow, og gården kom derefter til at indgå i række af forpagtergårde på grevskabet. Allerede i 1812 blev Dansted på grund af økonomiske vanskeligheder igen udskilt fra Christianssæde og solgt. Den indkomne kapital skulle benyttes til afbetaling af gæld på grevskabet og til forbedringer på de andre forpagtergårde under grevskabet.


Heraldik


Reventlow, Cay Friedrich 1753-1834
Reventlow, Cay Friedrich 1753-1834

Ridder af Dannebrog

Symbolum: Nulla Palescere Culpa



Gravsten og epitafier


Reventlow, Eduard Vilhelm Christian Ludvig Ferdinand
Reventlow, Eduard Vilhelm Christian Ludvig Ferdinand

 

EDUARD VILHELM CHRISTIAN 
FERDINAND LUDVIG GREVE
REVENTLOW
F 28. APRIL 1861
† 22. JAN. 1922

1900-1903
DIREKTØR I ØSTRIFTERNES KREDITFORENING
DIREKTIONENS FORMAND FRA 1904
   

Schack Rantzau

Schack Rantzau

Mand før 1508 - eft. 1556  (> 49 år)




Search using:
  
Personlige oplysninger    |    Alle    |    PDF

  • Navn Schack Rantzau 
    Køn Mand 
    Fødsel før 1508 
    Family Line XVI. Hr. Schack Rantzaus linje 
    Kilde
    • DAA 1930 p 99
    Død eft. 1556 
    Søskende 3 brødre 
    Person-ID I3233  Reventlow
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

    Far AnerJoachim Rantzau
              f. Skønnet 1460  
              d. jan. 1500, Hemmingstedt, Ditmarsken, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted (Alder 40 år) 
    Mor Anna Rathlou 
    Familie-ID F31292  Gruppeskema  |  Familietavle