PortrætterSlægten Reventlow:
Sophie Charlotte Reventlow(1779 - 1846)
Fra venstre
Christian Detlef greve af Reventlow, 1775-1851 (V, 47)
Sophie Charlotte komtesse af Reventlow, 1779-1846 (V, 50)
Sophie Friderica Louise Charlotte grevinde af Reventlow, født von Beulwitz, 1747-1822
Charlotte Augusta Agnes komtesse af Reventlow, 1790-1864 (V, 57)
(på moderens skød)
Louise Sybille komtesse af Reventlow, 1783-1848 (V, 53)
Gehejmestatsminister Christian Detlef Friderich greve af Reventlow, 1748-1827 (V, 42)
Ernst Christopher Detlef greve af Reventlow, 1786-1859 (V, 55)
Conrad Detlev Cay greve af Reventlow, 1785-1840 (V, 54)
Einert Carl Detlef greve af Reventlow, 1788-1867 (V, 56)
Ludvig Detlev greve af Reventlow, 1780-1857 (V, 51)
Samt ammen Lola.
Skitse malet 1790 af Nicolaus Wolff.
Andre slægter:
Mogens Christian Krag-Juel-Vind-Frijs(1849 - 1923)
Slotte og Herregårde
Sandbjerg
Kilde: Sandbjerg Gods Historie - Grevskabet Reventlow - SandbjergSandbjerg Slot kan spores tilbage til 1500-tallet. Omkring år 1500 nævnes Sandbjerggaard første gang, og i 1564 overdrog Kong Frederik II en trediedel af den kongelige del af hertugdømmerne til sin bror Hertug Hans den Yngre (1545-1622), der således kom i besiddelse af Ærø, Als og Sundeved i hertugdømmet Slesvig. Hertugen lod bygge den dæmning ud mod Alssund, som endnu findes. Herved blev en vig af sundet omdannet til Møllesøen. Hans vandmølle, hvis rester endnu kan ses, var i drift, til den brændte i 1916. Ved Hertug Hans' død i 1622 tilfaldt Sandbjerg hans efterkommere af den sønderborgske linie. Da en af disse, Hertug Christian Adolf, i 1667 gik konkurs, overgik Sandbjerg til kronen. Godset blev få år efter, i 1673, solgt til amtmand – senere storkansler – Conrad Reventlow (1644-1708) i Haderslev. Han fik kongens tilladelse til at oprette et len af Sandbjerg og sine øvrige besiddelser i Sundeved, grevskabet Reventlow-Sandbjerg. Hertug Hans' Sandbjerg lå, hvor Sandbjerggaard nu ligger – på den anden side af Møllesøen. I 1788 lod Conrad Georg Reventlow opføre et palæ på pynten ud til Alssund. Bygmester var Christian August Bohlsmann fra Sønderborg. Forpagterboligen, der opførtes i 1783, indgår sammen med Palæet, de øvrige økonomibygninger og parken i et samlet anlæg mellem Møllesøen og Alssund – det nuværende Sandbjerg Gods. Slægten Reventlow ejede Sandbjerg helt frem til 1930. 1787-88 gennemførte Conrad Georg Reventlow Sandbjerggårds udparcellering, hvorved 300 tdr. af hovmarken blev solgt til bønderne i 14 parceller. Husmændene fik godt 100 tdr., og resten, ca. 186 tdr.. Skovene og Møllesøen blev liggende som stamparcel under hovedgården. Den nuværende hovedbygning, Palæet, er opført fra 1787 til 1788 efter tegninger af Christian August Bohlsmann og fredet. I årene fra 1864 til 1920 førte stedet en ret omskiftelig tilværelse som højskole, husholdningsskole og hestestutteri. Ved lensafløsningen i 1924 overgik Sandbjerg til fri ejendom, og efter Christian-Einar Reventlows død i 1929 blev Sandbjerg solgt til den københavnske overretssagfører Knud Dahl og hans hustru, Ellen Dahl, født Dinesen. Ellen Dahls søster var Karen Blixen. Efter Knud Dahls død åbnede hun Sandbjerg for kulturpersonligheder og videnskabsmænd, og i 1954 skænkede hun godset til Aarhus Universitet. Ved hendes død i 1959 overtog universitetet den fulde dispositionsret over Sandbjerg Gods.
Heraldik
Grevskabet Valløs våben
Grevskabet Valløs våben
Dronning Anna Sophie f. Reventlow blev i 1713 udnævnt til Grevinde af Vallø
Gravsten og epitafier
Ahlefeldt, Conrad Ditlev Carl (1795-1815)
Ynglingen Conrad Ahlefeldt død på Pederstrup Aaret 1815
Vare end hans Dage faa
og smilede end Glædens Soel ikkun sielden til hans ior- diske Bane tillidsfulde løfte vi dog det svage Blik til Gud, til den evigkier- lige Gud.
Thi han giør Smerte og forbinder Han saagiør og hans Hænder læge (Job 5.16)
. |
|
|
| |
 1484 - 1536 (52 år)
|
Search using:
|
| |
| Familie |
Clement Andersen Munk f. 1484, Vedstedgaard, Vedsted, Aabybro, Aalborg, Danmark |
| Børn |
| + | 1. Anne Clementsdatter f. 1521 |
|
| |
1521 - ca. 1610 (89 år)
| Fødsel |
1521 |
| Død |
ca. 1610 |
Aalborg, Fleskum Herred, Aalborg Amt, Danmark |
| |
| Far |
Clement Andersen Munk f. 1484, Vedstedgaard, Vedsted, Aabybro, Aalborg, Danmark |
| Mor |
Marine Søfrensdatter Munk |
| |
| Familie |
Jens Suur |
| Gift |
1540 |
| Børn |
| + | 1. Laurids Jensen Suur f. ca. 1570, Aalborg, Fleskum Herred, Aalborg Amt, Danmark |
|
| |
-
| Navn |
Clement Andersen Munk |
| Køn |
Mand |
| Fødsel |
1484 |
Vedstedgaard, Vedsted, Aabybro, Aalborg, Danmark |
- Bondeoprøreren Skipper Klement er efter sigende født på Vedstedgård, det nuværende matr. nr. 3, Vedsted, Aaby Sogn. Skipper Klement - eller Klement Andersen som han hedder - må være født omkring 1485 og han blev 9.9.1536 henrettet på Viborg Landsting.
Endegyldigt bevis for at Skipper Klement er født på netop Vedstedgård haves ikke, men ifølge overleveringen er det på den nuværende matrikel nr. 3 han er vokset op. Dette underbygges af at Vedstedgård gennem tiden har været den største gård i Vedsted og at Skipper Klement skulle stamme ud af en fornem slægt.
En rimelig sikker viden om Skipper Klements ophav haves fra selvejerbonden Peder Dyreskjøt (1629-1707), som på sin tid var kendt for sin viden om historie og genealogi. I begyndelsen af 1700-tallet sender Peder Dyreskjøt et brev til Biskop Jens Bircherod i Aalborg som ligeledes var historisk interesseret omhandlende bl.a. Skipper Klement. Han skriver: "Skipper Klement var efter gamle Folks Tale født i Aaby Sogn i Vedsted og hans Moder var af stor Slægt af de Kjerulfer; Min Moders Morbroder Sal. Bertel Kjerulf i Aslund, som døde 1672 over 90 Aar gammel, fortalte en Gang i min Ungdom dette til min Sal. Fader om Skipper Klement: Samme Skipper Klement var født i Vedsted i Aaby Sogn og var en rig bosiddende Mand i Aalborg, havde selv baade Skibe, Gaarde og Gods og besejlede baade Østersøen, Lybeck, Riga, Reval og vidt om, og i Vestersøen ad England, Nederland Frankrige og Spanien, og konvojerede mange og var en meget fornem og agtet Mand, før han ingav sig i den lybske Rebellion;"
Skipper Clements far Anders Clementsen Munk var ejer af Vedstedgård. Han var gift med Anne Andersdatter Kjærulf.
|
| Død |
9 sep. 1536 |
Viborg, Nørlyng Herred, Viborg Amt, Danmark |
- Halshugget på Viborg landsting
|
| Notater |
- Skipper Clement, død 1536, dansk oprørsleder. Som tilhænger af kong Christian d. 2. førte skipper Clement fra 1525 sin egen søkrig mod kongens fjender. Under Grevens Fejde blev han i september 1534 med 2 skibe sendt til Aalborg, som han straks indtog og på få uger rejste han bønder og borgere i det nordlige og vestlige jylland. Overalt blev de katolske prælaters og herremændenes gårde plyndret og brændt. Den 16. oktober slog han med sin bondehær den jyske adels rytteri ved Svenstrup, men led nederlag foran Randers omkring 1. november. Efter stormen på Aalborg den 18. december, blev han taget til fange af en bonde og udleveret til feltherren Johan Rantzau. Skipper Clement sad dernæst fængslet på Flensborg slot, indtil han i september 1536 blev halshugget på Viborg landsting.
Der kendes 3 af Clements børn:
- Christenze, født 1514, gift med Povl Popp.
- Christiern Kappelgård, født 1519, gift med Anna Popp, død 1578 i Sønderborg.
- Anne, født 1521, gift 1540 m. Jens Suur, død i Aalborg 1610.
|
| Person-ID |
I21637 |
Reventlow | Ancestor to Christian Ditlev Reventlow |
| Sidst ændret |
16 jan. 2018 |
-
| Begivenhedskort |
|
 | Fødsel - 1484 - Vedstedgaard, Vedsted, Aabybro, Aalborg, Danmark |
 |
 | Død - 9 sep. 1536 - Viborg, Nørlyng Herred, Viborg Amt, Danmark |
 |
|
| |