Portrætter

Slægten Reventlow:

Sophie Benedicte Christiane Charlotte Caroline Reventlow
(1854 - 1929)



Andre slægter:

Jonna Drewsen
(1827 - 1878)



Slotte og Herregårde


Ahrensburg
Ahrensburg

Slottet Ahrensburg er som Glücksborg en videreførelse af Nütschau. Det er også en velbevaret, mindre vandborg sammensat af tre gavlhuse, der imidlertid er forsynet med vælske gavle. Herudover er bygningskomplekset yderligere flankeret af fire ottekantede hjørnetårne med kobberspir. Oprindelig stod bygningen i rødt murværk med vinduer indrammet af sandsten, men senere er facaden blevet pudset hvid. Slottet er et af Holstens betydeligste renæssance-værker med træk både fra den lokale byggeskik og den nederlandske renæssance og manierisme. Til herregården hører en engelsk-inspireret landskabshave, der sammen med voldgravene og slottet udgør en smuk helhed. Bygningen rummer nu et museum for det tidligere holstenske aristokrati.

Heinrich Schimmelmann købte 1759 det gamle rantzauske gods Ahrensburg. Han lod det smukke slot istandsætte og, i stedet for landsbyen Woldenhorn, anlagde han byen Ahrensburg.



Heraldik


Clarelia Ahlefeldt f. Reventlow
Clarelia Ahlefeldt f. Reventlow



Gravsten og epitafier


Reventlow, Christian Ditlev Einar og hans broder
Reventlow, Christian Ditlev Einar og hans broder

   

Herunder hviler støvet af 
DITLEV CHRISTIAN EINAR REVENTLOW 
Født den 18de September 1860. Død 28de Marts 1861 
og af hans forudgangne ældre Broder 
Født og Død den 19de Juni 1858
Sønner af Lehnsgreve Ferdinand Reventlow 
og hans Hustru Benedicte født Reventlow
 
Lader de smaa Børn komme til mig 
Thi Himmeriges Rige hører saadanne til.
   

Ida Sested

Ida Sested

Kvinde ca. 1420 -




Search using:
  
Personlige oplysninger    |    Begivenhedskort    |    Alle    |    PDF

  • Navn Ida Sested 
    Køn Kvinde 
    Fødsel ca. 1420  Ludwigsburg (Kohoved), Waabs, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Søskende 1 bror 
    Person-ID I16632  Reventlow | Ancestor to Christian Ditlev Reventlow
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

    Far AnerOtto Sivertsen Sested
              f. ca. 1402 
    Familie-ID F26642  Gruppeskema  |  Familietavle

    Familie AnerHenrik Brockdorff
              f. ca. 1380  
              d. eft. 1445 (Alder > 66 år) 
    Børn
    +1. Sivert Brockdorff
              f. før 1460, Gut Windeby, Eckernförde, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. 16 mar. 1500, Hemmingstedt, Ditmarsken, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted (Alder > 40 år)
     
    Familie-ID F31175  Gruppeskema  |  Familietavle
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

  • Begivenhedskort
    Link til Google MapsFødsel - ca. 1420 - Ludwigsburg (Kohoved), Waabs, Slesvig-Holsten, Tyskland Link til Google Earth
    Link til Google MapsBarn - Sivert Brockdorff - før 1460 - Gut Windeby, Eckernförde, Slesvig-Holsten, Tyskland Link til Google Earth
     = Link til Google Earth