Portrætter

Slægten Reventlow:

Conrad Reventlow
(1644 - 1708)



Andre slægter:

Helle Ahlefeldt-Laurvig
(1923 - 2015)



Slotte og Herregårde


Aalstrup
Aalstrup

I 1774-75 gennemgik Aalstrup en renovering i forbindelse med, at Christian Ditlev Frederik Reventlow og hans hustru flyttede ind på gården. Her blev facaden hvidpudset, og gården fik en tresidet hovedtrappe tegnet af greven selv - som senere er blevet erstattet af en ligeløbende trappe med gelænder til hoveddøren.


Heraldik


Ridder af Dannebrog
Ridder af Dannebrog



Gravsten og epitafier


Hertug Knud Lavard
Hertug Knud Lavard

 Oversættelse af KNUD LAVARDS gravsten i Ringsted Kirke:

KNUD. Søn af Danernes konge, ERIK EJEGOD.
Hertug i Slesvig, af Slavenland og Venderland, udnævnt og kronet konge over Abotriterne af Kejser LOTHER, kaldes i baghold for mistanke angående kongeværdigheden i Danmark af sin fætter MAGNUS, søn af den regerende danekonge NIELS, under foregivende af en hemmelig og venskabelig samtale, og nedhuggedes skammeligt den 7. januar 1131 i den nærliggende skov, Haraldsted skov, hvorfra han føres bort og begraves her, men han blev henført til helgernes tal, og modtog guddommelig dyrkelse og ære i året 1170, idet sønnen VALDEMAR den første udbad sig dette af Paven i Rom.
   

Dorrit Addy O'Neill Oxholm

Dorrit Addy O'Neill Oxholm

Kvinde 1929 - 1996  (66 år)




Search using:
  
Personlige oplysninger    |    Begivenhedskort    |    Alle    |    PDF

  • Navn Dorrit Addy O'Neill Oxholm 
    Køn Kvinde 
    Fødsel 14 okt. 1929  København, Sokkelund Herred, Københavns Amt, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Dåb Kastelskirken, Sokkelund Herred, Københavns Amt, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Beskæftigelse
    • Korrespondent (Fransk)
    Død 25 sep. 1996 
    Søskende 1 bror 
    Person-ID I15834  Reventlow | Efterkommer efter Johan Ludvig Reventlow, Efterkommer efter Conrad Reventlow
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

    Far AnerNiels Emil Valdemar O'Neill Oxholm
              f. 13 mar. 1896  
              d. 16 sep. 1971 (Alder 75 år) 
    Mor AnerAddy Albeck
              f. 12 feb. 1900  
              d. 19 jun. 1990 (Alder 90 år) 
    Ægteskab 24 okt. 1925 
    Alder ved vielsen Han: 29 år og 7 måneder - Hun: 25 år og 8 måneder. 
    Familie-ID F25899  Gruppeskema  |  Familietavle

    Familie AnerIvar Cederfeld de Simonsen 
    Børn 2 sons 
    Familie-ID F27305  Gruppeskema  |  Familietavle
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

  • Begivenhedskort
    Link til Google MapsFødsel - 14 okt. 1929 - København, Sokkelund Herred, Københavns Amt, Danmark Link til Google Earth
    Link til Google MapsDåb - - Kastelskirken, Sokkelund Herred, Københavns Amt, Danmark Link til Google Earth
     = Link til Google Earth 
    Kort forklaring  : Adresse       : Beliggenhed       : By       : Sogn       : Amt/Region       : Land       : Ikke indstillet