Portrætter

Slægten Reventlow:

Anna Ottilie Mathilde Christiane Rantzau
(1878 - 1969)



Andre slægter:

Hans Rasmussen de Carlsen
(1810 - 1887)



Slotte og Herregårde


Dansted
Dansted

Ved Christian Ditlev Reventlows død i 1775 overgik Dansted til sønnen den senere statsminister greve Christian Ditlev Frederik Reventlow.
Under Christian Ditlev Frederik Reventlow oplevede Dansted en periode med fremgang. Han lagde nye fæstegårde til gården ved at føje fæstegodset fra Bukkehave gods til Dansted, der derved igen fik hovedgårdsstatus, ligesom han lod opføre et nyt stuehus. Det var desuden på Dansted, at C.D.F. Reventlow først iværksatte sine landboreformer. Han introducerede således det holstenske kobbelbrug, ligesom han drænede jorden, øgede jordtilliggendet og oprettede et teglværk.
I 1773 fik C.D.F. Reventlow kongelig tilladelse til at indlemme Dansted under grevskabet Christianssæde, som ligeledes var ejet af greve Reventlow, og gården kom derefter til at indgå i række af forpagtergårde på grevskabet. Allerede i 1812 blev Dansted på grund af økonomiske vanskeligheder igen udskilt fra Christianssæde og solgt. Den indkomne kapital skulle benyttes til afbetaling af gæld på grevskabet og til forbedringer på de andre forpagtergårde under grevskabet.


Heraldik


Reventlow, Christian Ditlev Frederik 1746-1827
Reventlow, Christian Ditlev Frederik 1746-1827

Ridder af Elefanten

Symbolum: UDEN DYD, INGEN FRYD

Kilde: Elefantordenens Våbenbog tome 2, s 48, Ordenskapitlet



Gravsten og epitafier


Helenius Reventlow familiegravsted
Helenius Reventlow familiegravsted

Inskription:
Med sin ordnende Haand, 
Uden snærende Baand,
Han støtted de svage de ringe -
Og derfor de Takken ham bringe.

Rejst af taknemmelige Medborgere.

   

Hans-Adolph Gertsen

Hans-Adolph Gertsen

Mand 1926 - 1982  (55 år)




Search using:
  
Personlige oplysninger    |    Begivenhedskort    |    Alle    |    PDF

  • Navn Hans-Adolph Gertsen 
    Køn Mand 
    Fødsel 17 apr. 1926  Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Beskæftigelse
    • Værktøjsmager
    Død 1982 
    Søskende 2 brødre og 2 søstre 
    Notater 

    • Arbejdede på Danfoss.
    Person-ID I15557  Reventlow
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

    Far Johannes Christian Adolf Gertsen
              f. 19 maj 1897, Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. 9 jun. 1977, Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted (Alder 80 år) 
    Mor AnerJohanna Ludewika Christiansen
              f. 24 jul. 1895, Breklum, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. 4 mar. 1963, Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted (Alder 67 år) 
    Ægteskab 10 maj 1924  Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Alder ved vielsen Han: 27 år - Hun: 28 år og 10 måneder. 
    Familie-ID F33037  Gruppeskema  |  Familietavle

  • Begivenhedskort
    Link til Google MapsFødsel - 17 apr. 1926 - Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland Link til Google Earth
     = Link til Google Earth