Portrætter

Slægten Reventlow:

Naka Reventlow
(1920 - 2001)

med "Addamor"


Andre slægter:

Godske von Ahlefeldt
(1475 - 1541)



Slotte og Herregårde


Kærsgaard, Brenderup
Kærsgaard, Brenderup

Kærsgaard blev købt i 1873 af Frederik Ludvig Vilhelm Ahlefeldt-Laurvig og overgik ved dennes død i 1909 til sønnerne. Julius Ahlefeldt-Laurvig ejede Kærsgaard fra 1909-1913 i sammen med brødrene og som eneejer fra 1913-1931, hvor han som følge af landbrugskrisen måtte afhænde gården. Blev boende på avlsgården frem til 1934.


Heraldik


Reventlow, Christian Ditlev 1671-1738
Reventlow, Christian Ditlev 1671-1738

Ridder af Dannebrog

Symbolum: Cum Deo et Tempore



Gravsten og epitafier


Hertug Knud Lavard
Hertug Knud Lavard

 Oversættelse af KNUD LAVARDS gravsten i Ringsted Kirke:

KNUD. Søn af Danernes konge, ERIK EJEGOD.
Hertug i Slesvig, af Slavenland og Venderland, udnævnt og kronet konge over Abotriterne af Kejser LOTHER, kaldes i baghold for mistanke angående kongeværdigheden i Danmark af sin fætter MAGNUS, søn af den regerende danekonge NIELS, under foregivende af en hemmelig og venskabelig samtale, og nedhuggedes skammeligt den 7. januar 1131 i den nærliggende skov, Haraldsted skov, hvorfra han føres bort og begraves her, men han blev henført til helgernes tal, og modtog guddommelig dyrkelse og ære i året 1170, idet sønnen VALDEMAR den første udbad sig dette af Paven i Rom.
   

Philipp von Gemmingen

Philipp von Gemmingen

Mand 1860 - 1907  (46 år)




Search using:
  
Personlige oplysninger    |    Begivenhedskort    |    Alle    |    PDF

  • Navn Philipp von Gemmingen 
    Køn Mand 
    Fødsel 19 sep. 1860  Dammhof, Eppingen, Baden-Württemberg, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Beskæftigelse
    • In Preuß. Diensten, Zuletzt Major, Ledig.
    Død 1907 
    Søskende 2 brødre og 2 søstre 
    Person-ID I13384  Reventlow
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

    Far Ernst Ludvig von Gemmingen Guttenberg
              f. 19 aug. 1818, Heilbronn, , Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. 27 dec. 1880, Karlsruhe, Baden-Württemberg, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted (Alder 62 år) 
    Mor AnerJulie Benigna Schaffalitzky von Mukodel
              f. 11 apr. 1828, Dunakömlőd, Ungarn Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. 5 jan. 1897, Dammhof, Eppingen, Baden-Württemberg, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted (Alder 68 år) 
    Ægteskab 10 jul. 1848  Dunakömlőd, Ungarn Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Alder ved vielsen Han: 29 år og 11 måneder - Hun: 20 år og 3 måneder. 
    Familie-ID F34345  Gruppeskema  |  Familietavle

  • Begivenhedskort
    Link til Google MapsFødsel - 19 sep. 1860 - Dammhof, Eppingen, Baden-Württemberg, Tyskland Link til Google Earth
     = Link til Google Earth