Portrætter

Slægten Reventlow:

Malvina Frederikke Reventlow
(1868 - 1940)



Andre slægter:

Elisabeth Ida Margrethe Cederfeld de Simonsen
(1907 - 2001)



Slotte og Herregårde


Ahrensburg
Ahrensburg

Slottet Ahrensburg er som Glücksborg en videreførelse af Nütschau. Det er også en velbevaret, mindre vandborg sammensat af tre gavlhuse, der imidlertid er forsynet med vælske gavle. Herudover er bygningskomplekset yderligere flankeret af fire ottekantede hjørnetårne med kobberspir. Oprindelig stod bygningen i rødt murværk med vinduer indrammet af sandsten, men senere er facaden blevet pudset hvid. Slottet er et af Holstens betydeligste renæssance-værker med træk både fra den lokale byggeskik og den nederlandske renæssance og manierisme. Til herregården hører en engelsk-inspireret landskabshave, der sammen med voldgravene og slottet udgør en smuk helhed. Bygningen rummer nu et museum for det tidligere holstenske aristokrati. Heinrich Schimmelmann købte 1759 det gamle rantzauske gods Ahrensburg. Han lod det smukke slot istandsætte og, i stedet for landsbyen Woldenhorn, anlagde han byen Ahrensburg.


Heraldik


Reventlow, Friedrich 1755-1828
Reventlow, Friedrich 1755-1828

Ridder af Dannebrog

Symbolum: NIHIL HUMANI A ME ALIENUM PUTO



Gravsten og epitafier


Hertug Knud Lavard
Hertug Knud Lavard

 Oversættelse af KNUD LAVARDS gravsten i Ringsted Kirke:

KNUD. Søn af Danernes konge, ERIK EJEGOD.
Hertug i Slesvig, af Slavenland og Venderland, udnævnt og kronet konge over Abotriterne af Kejser LOTHER, kaldes i baghold for mistanke angående kongeværdigheden i Danmark af sin fætter MAGNUS, søn af den regerende danekonge NIELS, under foregivende af en hemmelig og venskabelig samtale, og nedhuggedes skammeligt den 7. januar 1131 i den nærliggende skov, Haraldsted skov, hvorfra han føres bort og begraves her, men han blev henført til helgernes tal, og modtog guddommelig dyrkelse og ære i året 1170, idet sønnen VALDEMAR den første udbad sig dette af Paven i Rom.
   

Carl Frederik Reinhold von Jessen

Carl Frederik Reinhold von Jessen

Mand 1818 - 1885  (66 år)




Search using:
  
Personlige oplysninger    |    Medie    |    Begivenhedskort    |    Alle    |    PDF

  • Navn Carl Frederik Reinhold von Jessen 
    Køn Mand 
    Fødsel 20 okt. 1818  Nykøbing, Falsters Sønder Herred, Maribo Amt, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Død 9 mar. 1885 
    Person-ID I12673  Reventlow
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

    Familie AnerFrederikke Louise Leth
              f. 18 aug. 1834  
              d. 19 sep. 1916 (Alder 82 år) 
    Ægteskab 5 dec. 1863 
    Alder ved vielsen Han: 45 år og 2 måneder - Hun: 29 år og 4 måneder. 
    Børn
     1. Frantz Christoffer von Jessen
              f. 18 apr. 1870  
              d. 31 mar. 1949 (Alder 78 år)
     
    Familie-ID F25911  Gruppeskema  |  Familietavle
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

  • Begivenhedskort
    Link til Google MapsFødsel - 20 okt. 1818 - Nykøbing, Falsters Sønder Herred, Maribo Amt, Danmark Link til Google Earth
     = Link til Google Earth 

  • Billeder
    jessen_carl_frederik.jpg