Portrætter

Slægten Reventlow:

Einar Ludvig August Reventlow
(1918 - 2006)



Andre slægter:

Henriette Caroline Elisabeth Baudissin
(1777 - 1864)



Slotte og Herregårde


Ahrensburg
Ahrensburg

Slottet Ahrensburg er som Glücksborg en videreførelse af Nütschau. Det er også en velbevaret, mindre vandborg sammensat af tre gavlhuse, der imidlertid er forsynet med vælske gavle. Herudover er bygningskomplekset yderligere flankeret af fire ottekantede hjørnetårne med kobberspir. Oprindelig stod bygningen i rødt murværk med vinduer indrammet af sandsten, men senere er facaden blevet pudset hvid. Slottet er et af Holstens betydeligste renæssance-værker med træk både fra den lokale byggeskik og den nederlandske renæssance og manierisme. Til herregården hører en engelsk-inspireret landskabshave, der sammen med voldgravene og slottet udgør en smuk helhed. Bygningen rummer nu et museum for det tidligere holstenske aristokrati.

Heinrich Schimmelmann købte 1759 det gamle rantzauske gods Ahrensburg. Han lod det smukke slot istandsætte og, i stedet for landsbyen Woldenhorn, anlagde han byen Ahrensburg.



Heraldik


Eiler Grubbe
Eiler Grubbe

Våbenskjold på kirkestol i Kongsted Kirke


Gravsten og epitafier


Reventlow, Christian_Detlef 1842-1908
Reventlow, Christian_Detlef 1842-1908

   

Familie: Jørgen Skeel / Jytte Eskesdatter Brok (F32596)

g. 1614

Familietavle     |    PDF

Træk eller rul for at se mere af diagrammet. Vis familie med partner Vis familie med forældre Vælg partner Vælg forældre 
Zoom indGendanZoom ud
Christen SkeelChristen Skeel
Mand (1543-1595)
 
 
Albret SkeelAlbret Skeel
Mand (1572-1639)
Otte SkeelOtte Skeel
Mand (1576-1634)
Eske BrokEske Brok
Mand (1560-1625)
 
 
Jørgen SkeelJørgen Skeel
Mand (1578-1631)
Christen SkeelChristen Skeel
Mand (1623-1688)