Portrætter

Slægten Reventlow:

Conrad Detlev Cay Reventlow
(1785 - 1840)

* m. Hanne Caroline Rosenkilde (1806-1994)


Andre slægter:

Vibeke Marie von Pultz
(1729 - 1811)



Slotte og Herregårde


Ahrensburg
Ahrensburg

Slottet Ahrensburg er som Glücksborg en videreførelse af Nütschau. Det er også en velbevaret, mindre vandborg sammensat af tre gavlhuse, der imidlertid er forsynet med vælske gavle. Herudover er bygningskomplekset yderligere flankeret af fire ottekantede hjørnetårne med kobberspir. Oprindelig stod bygningen i rødt murværk med vinduer indrammet af sandsten, men senere er facaden blevet pudset hvid. Slottet er et af Holstens betydeligste renæssance-værker med træk både fra den lokale byggeskik og den nederlandske renæssance og manierisme. Til herregården hører en engelsk-inspireret landskabshave, der sammen med voldgravene og slottet udgør en smuk helhed. Bygningen rummer nu et museum for det tidligere holstenske aristokrati.

Heinrich Schimmelmann købte 1759 det gamle rantzauske gods Ahrensburg. Han lod det smukke slot istandsætte og, i stedet for landsbyen Woldenhorn, anlagde han byen Ahrensburg.



Heraldik


Reventlow, Christian Detlev 1775-1851
Reventlow, Christian Detlev 1775-1851

Ridder af Dannebrog

Symbolum: "Murus - aheneo fermior - esto, verbo civinc redemteris confidere, idemque Seque"



Gravsten og epitafier


Sarkofag Slesvig Domkirke
Sarkofag Slesvig Domkirke

   

Familie: Wolfgang I von Barby / Agnes von Mansfeld (F29262)

g. 22 feb. 1525

Familietavle     |    PDF

Træk eller rul for at se mere af diagrammet. Vis familie med partner Vis familie med forældre Vælg partner Vælg forældre 
Zoom indGendanZoom ud
Burchard von BarbyBurchard von Barby
Mand (1450-1505)
 
 
 
 
Wolfgang I von BarbyWolfgang I von Barby
Mand (1502-1564)
Agnes von MansfeldAgnes von Mansfeld
Kvinde (1511-1559)
Albrecht X von BarbyAlbrecht X von Barby
Mand (1534-1595)
Agnes von BarbyAgnes von Barby
Kvinde (1540-1570)
Jobst II von BarbyJobst II von Barby
Mand (1544-1609)