Portrætter

Slægten Reventlow:

Anna Sophia Reventlow
(1693 - 1743)

Medalje fra 1721 med dronning Anna Sophia på bagsiden og kong Frederik IV på forsiden. Kilde: Georg Galster: Danske og Norske Madailler og Jetons ca 1533-ca 1788 Medaillør: Peter Berg


Andre slægter:

Andrea Bjørn Rothe
(1814 - 1885)

Gift med Frederik Wilhelm Treschow (1811-1869)


Slotte og Herregårde


Vallø
Vallø

Grevskabet Vallø blev oprettet i 1713 af kong Frederik 4. til Dronning Anna Sophie. Anne Sophie Reventlow bestyrede som dronning til venstre hånd selv grevskabet. Hun tilkøbte Lellinge og Tågerød, der begge indlemmedes i grevskabet 1721 (som dermed kom op på 2500 tdr. hartkorn). Efter kongens død 1730 måtte hun imidlertid afstå de fleste af sine ejendomme – herunder Grevskabet Vallø – til Kronen.


Heraldik


reventlowhardenberg1.jpg
reventlowhardenberg1.jpg



Gravsten og epitafier


Hertug Knud Lavard
Hertug Knud Lavard

 Oversættelse af KNUD LAVARDS gravsten i Ringsted Kirke:

KNUD. Søn af Danernes konge, ERIK EJEGOD.
Hertug i Slesvig, af Slavenland og Venderland, udnævnt og kronet konge over Abotriterne af Kejser LOTHER, kaldes i baghold for mistanke angående kongeværdigheden i Danmark af sin fætter MAGNUS, søn af den regerende danekonge NIELS, under foregivende af en hemmelig og venskabelig samtale, og nedhuggedes skammeligt den 7. januar 1131 i den nærliggende skov, Haraldsted skov, hvorfra han føres bort og begraves her, men han blev henført til helgernes tal, og modtog guddommelig dyrkelse og ære i året 1170, idet sønnen VALDEMAR den første udbad sig dette af Paven i Rom.
   

Margaret Albretsdatter Gøye

Margaret Albretsdatter Gøye

Kvinde ca. 1556 - 1594  (38 år)


Standard    |    Kompakt    |    Lodret    |    Kun tekst    |    Register    |    Tables