PortrætterSlægten Reventlow:
Weipart Ludolf Hieronymus Wigand von der Decken(1781 - 1845)
Hieronymus von der Decken, hvis datter var gift med min grandpapas ældrebroder Johan Ludvig Leopold Reventlow. Sidstnævnte var født i 1808 på Pederstrup og død i 1835 som ltnt i den Hannoveranske Hestgarde.
Tante Adelheid døde 1895 i Verden. Hun gav afkald på at arve Etelsen. Nærmeste arving til Etelsen var dernæst min Grandmama Helene Reventlow f v. Heimbruch, der gav afkald. Derved blev min fader arving til Etelsen.
(skrevet af Eduard Reventlow)
Andre slægter:
Knud Thott(1639 - 1702)
Slotte og Herregårde
Brahesborg
Brahesborg er fra slutningen af middelalderen, da en af Odense Stifts regnskabsprovster havde sin bolig i Assens. Her lå også en hovedgård, som kaldtes Bisbo eller Bispestolgaard, og formodentlig må have tilhørt Odense bispestol. Gården ligger i Gamtofte Sogn, Båg Herred, Assens Kommune. Hovedbygningen er opført i 1638-1656 og ombygget i 1756.
Heraldik
Reventlow, Christian Ditlev Frederik 1746-1827
Ridder af Elefanten
Symbolum: UDEN DYD, INGEN FRYD
Kilde: Elefantordenens Våbenbog tome 2, s 48, Ordenskapitlet
Gravsten og epitafier
Anne Reventlow d. 1587
Her ligger begrawen ærlig og velburdig Jomfru Anne Reffvetlow til Søboe som var salig Anders Reffvetlow og salig Fru
Cissel Langes Datter af Søboe og lefde hun christeligen på
det LXV Aar og døde saligen her paa sin Gaard Søboe den næste Søndag efter Sct. Mortens dag Aar 1587 om Aftenen der Klochen vaar VII slet. Gud give hende med alle tro christne en glædelig og salig Opstandelse på Dommedag. Amen
|