Slægten Reventlow
Medlemmer af slægten Reventlow
I. Den holstenske linje
II. Linjen Gallentin
III. Den ældre meklenborgske linje
IV. Den danske grevelige linje af 1673
V. Den grevelige linje af 1767
VI. Den fyenske linje
Alle med navnet Reventlow
Conrad Reventlow's efterkommere
Henning Reventlow's efterkommere
C.D.F.Reventlow's efterkommere
Conrad Georg Reventlow's efterkommere
Johan Ludvig Reventlow's efterkommere
Den Svenske linje
Slægtens historie
Adelspatent
Uddrag af Dansk Adelsårbog 1939
Den Reventlouiske Families historie
Das Geschlecht der Reventlow - af Ludwig Reventlow
Heraldik og våbenskjold
Våbenskjold
Anna Sophie Reventlows våbenskjold
Slægtens besiddelser
Grevskabet Reventlow
Sandbjerg
Baroniet Brahetrolleborg
Brahetrolleborg
Grevskabet Christianssæde
Christianssæde
Pederstrup
Krenkerup
Etelsen
Biografier mv
1644-1708 Conrad Reventlow
Kort biografi af L. Bobé
Biografi af Carl Langholz - Årsskrift for Sottrup sogn, 1988.
1671-1738 Christian Ditlev Reventlow
Kort biografi
Biografi af L. Bobé
1693-1743 Anna Sophie Reventlow
Biografi
Anna Sophie Reventlows våbenskjold
1748-1827 C. D. F. Reventlow
Kort biografi
Biografi af L. Bobé
Med C. D. F. Reventlow på »le grand tour« 1769-70
Grev Reventlow og bondens frigørelse v/ Hans Rasmussen
Familien
Reventlow og landboreformerne
Uddeling af arvefæsteskøder
De reventlowske skoler
1747-1822 Frederikke Reventlow (f. Beulwitz)
Frederikke Charlotte Reventlow f. Beulwitz
Et indblik i en jomfruelig klostertilværelse 1768-74
Udvalgte breve fra Frederikke Reventlow
1749-1815 Conrad Georg Reventlow
Biografi
En Reventlow - ude af stand til at gøre noget lavt.
1751-1801 Johan Ludvig Reventlow
1763-1816 Julie Reventlow (f. Schimmelmann)
1916-1945 Ludvig Reventlow
Landbo- og skolereformer
Landboreformer
Hvad var landboreformerne
Hvornår var landboreformerne
Landbosamfundet i 1750érne
Reformer på Brahetrolleborg
Arvefæsteskøder på Brahetrolleborg
Høravlsinstituttet på Brahetrolleborg
Brahetrolleborg Bogtrykkeri
Landboreformerne på Sandbjerg
C.D.F.Reventlow og landboreformerne
Uddelingen af arvefæsteskøder
Skolereformer
Skolerne på Christianssæde
Christianssæde skolevæsen
Skolereformer på Brahetrolleborg
Brahetrolleborg skolevæsen
Brahetrolleborg skolevæsens Instrux
Reventlow'ernes indsats
Bernstorffsminde Seminarium
Pædagogiske Afhandlinger v. Johan Ludvig Reventlow
Instruks for skolerne på Brahetrolleborg af 1783
Instruks for skolerne på Christianssæde af 1792
Hvorledes skolelovene af 1814 blev til v. Joachim Larsen
Ludvig Reventlow og almuens undervisning i 1780'erne
Hensynet til piger i den Reventlowske skolepolitik
Lensafløsningen
Reventlow-Museet
Andre adelige familier
Slægten Ahlefeldt
Dansk Wikipedia
Tysk Wikipedia
Frederik von Ahlefeldt (1623-1686) - Efterkommere
Frederik von Ahlefeldt (1623-1686) - Slægtsskab
Bardenfleth
Cederfeld de Simonsen
Rantzau
Tekster og links på engelsk
Biography in english
Reventlow and Danish Forestry
Tekster og links på tysk
Wikipedia
Das Geschlecht der Reventlow - von Ludwig Reventlow
Fanny zu Reventlow
Deutsche Biographie: Reventlow
Personer og familier
Proband
Proband's aner
Dates and Anniversaries
Surnames
Paternal lines
Maternal lines
Famous relatives:
1748-1827 C. D. F. Reventlow
-
1751-1801 Johan Ludvig Reventlow
-
1693-1743 Anna Sophie Reventlow
1644-1708 Conrad Reventlow
-
Media
Photos
Coat of arms / Våbenskjold
Places
Documents
Historier
Notes
Rapporter
Folios
Reventlow billeder (password)
Søg eksterne ressourcer
Fornavn:
Efternavn:
Søg på Reventlow.dk:
Portrætter
Slægten Reventlow:
Rudolph Eduard Vilhelm Ferdinand Christian Reventlow
(1879 - 1945)
* 1905 m. Else Risom (1882-1980)
Andre slægter:
Charlotte Louise Scheel von Plessen
(1720 - 1801)
1720 - 1801
Slotte og Herregårde
egeskov2.jpg
Heraldik
Reventlow Vaabenskjold
Einart greve Reventlow blev i maj 1860 optaget i det Svenske Ridderhus med det Reventlowske vaabenskjold.
Gravsten og epitafier
Reventlow_Viveka_1896-1975.jpg
Find
Efternavne
Fornavne
Søg personer
Søg familier
Søg websted
Steder
Datoer
Kalender
Kirkegårde
Bogmærker
Medie
Fortællinger
Gravsten
Dokumenter
Billeder
Folios
Folketællinger
Heraldik
Portrætter
Slotte
Steder
Våbenskjold
Albummer
Alle medier
Info
Nyheder
Mest Eftersøgte
Rapporter
Databasestatistik
Træer
Grene
Notater
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Kontakt
Forside
Søg
Login
Søg
|
Avanceret søgning
|
Søg familier
|
Søg websted
Fornavn:
Efternavn:
ID:
Udskriv
Tilføj bogmærke
Dansk
Engelsk
German
Bemærk: Dette websted bruger cookies.
Vis databeskyttelsespolitik
OK
Steen Basse Bille
1446 - 1520 (74 år)
Egne data
Aner
Efterkommere
Slægtskab
Tidslinje
Familie
GEDCOM
Foreslå
Generationer:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Standard
|
Kompakt
|
Lodret
|
Kun tekst
|
Register
|
Tabeller
|
PDF
Træk eller rul for at se mere af diagrammet.
Forældre
Torbern Bille
1399-1465
Sidsel Lunge
ca. 1410-1503
Steen Basse Bille
1446-1520
Steen Basse Bille
F:
1446
Allindegård, Allindemagle, Sorø, Danmark
D:
1520
Allindegård, Allindemagle, Sorø, Danmark
Ellen Stigsdatter Krognos
ca. 1452-
Ellen Stigsdatter Krognos
F:
ca. 1452
Krapperup, Hälsingborg, Skåne, Sverige
D:
Allindegård, Allindemagle, Sorø, Danmark
Torbern Bille
ca. 1470-1553
Torbern Bille
F:
ca. 1470
Allindegård, Allindemagle, Sorø, Danmark
D:
4 feb. 1553
Margrethe Bille
1525-
Margrethe Bille
F:
9 apr. 1525
Ljungsgård (Lyngsgård), Skåne, Sverige
Christoffer Johansen Lindenov
-1585
Christoffer Johansen Lindenov
D:
4 nov. 1585
Margrethe Brahe
Lisbeth Ottesdatter Brahe
1545-1563
Lisbeth Ottesdatter Brahe
F:
20 okt. 1545
Knudstrup, Kågeröd, Skåne, Sverige
D:
9 dec. 1563
Vitskøl Kloster (før: Bjørnsholm), Ranum, Slet Herred, Aalborg Amt, Danmark
Henrik Gyldenstierne
1540-1592
Henrik Gyldenstierne
F:
10 feb. 1540
Gammel Estrup (tidl.: Essendrup), Auning, Sønderhald Herred, Randers Amt, Danmark
D:
2 apr. 1592
Bohus, Kungälv, Sverige
Tycho Brahe
1547-1601
Tycho Brahe
F:
23 jan. 1547
Knudstrup, Kågeröd, Skåne, Sverige
D:
24 okt. 1601
Prag, Tjekkiet
Kirstine Barbara Jørgensdatter
ca. 1549-1604
Kirstine Barbara Jørgensdatter
F:
ca. 1549
G:
ca. 1571
D:
1604
Prag, Tjekkiet
Niels Brahe
1547-
Niels Brahe
F:
23 jan. 1547
Knudstrup, Kågeröd, Skåne, Sverige
Steen Ottesen Brahe
1547-1620
Steen Ottesen Brahe
F:
30 jan. 1547
Gladsaxehus, Skåne, Sverige
D:
11 apr. 1620
Frederiksborg Slot, Hillerød, Lynge-Frederiksborg Herred, Frederiksborg Amt, Danmark
Birgitte Ottesen Rosenkrantz
1555-1588
Birgitte Ottesen Rosenkrantz
F:
22 maj 1555
Skærvad, Ginnerup sogn, Djurs Nørre Herred, Randers amt, Danmark
G:
18 okt. 1575
København, Sokkelund Herred, Københavns Amt, Danmark
D:
9 sep. 1588
Næsbyholm, Glumsø, Danmark
Kirsten Hansdatter Holck
1588-1599
Kirsten Hansdatter Holck
F:
10 apr. 1588
Barritskov, Barrit, Vejle, Danmark
G:
6 sep. 1590
Helsingborg, Malmöhus Len, Skåne, Sverige
D:
10 feb. 1599
Egholm Slot, Sæby Sogn, Voldborg Herred, Roskilde Amt, Danmark
Sophie Jørgensdatter Rostrup
før 1563-1632
Sophie Jørgensdatter Rostrup
F:
før 1563
G:
30 jun. 1602
D:
15 jul. 1632
Kalundborg, Danmark
Maren Brahe
1549-
Maren Brahe
F:
14 jun. 1549
Knudstrup, Kågeröd, Skåne, Sverige
Axel Ottesen Brahe
1550-1616
Axel Ottesen Brahe
F:
7 jul. 1550
Knudstrup, Kågeröd, Skåne, Sverige
D:
14 aug. 1616
Dalum Kloster, Dalum Sogn, Odense Herred, Odense Amt, Danmark
Mette Falksdatter Gøye
ca. 1554-1584
Mette Falksdatter Gøye
F:
ca. 1554
G:
27 sep. 1575
Bollerup Borg, Tomelilla, Skåne, Sverige
D:
15 nov. 1584
Rugaard, Paddesø Sogn, Skovby Herred, Odense Amt, Danmark
Kirsten Eriksdatter Hardenberg
ca. 1554-før 1639
Kirsten Eriksdatter Hardenberg
F:
ca. 1554
G:
22 jun. 1589
Odense, Odense Herred, Odense Amt, Danmark
D:
før 3 dec. 1639
Scheelenborg (før: Eskebjerg), Stubberup Sogn, Bjerge Herred, Odense Amt, Danmark
Margrethe Ottesdatter Brahe
ca. 1551-1614
Margrethe Ottesdatter Brahe
F:
ca. 1551
Knudstrup, Kågeröd, Skåne, Sverige
D:
10 mar. 1614
Aakjær, Falling, Odder, Danmark
Christen Skeel
1543-1595
Christen Skeel
F:
2 aug. 1543
Hegnet, Tøndering, Skive, Danmark
G:
7 nov. 1570
Helsingborg Slot, Helsingborg, Sverige
D:
26 aug. 1595
Aakjær, Falling, Odder, Danmark
Kirsten Brahe
1552-1566
Kirsten Brahe
F:
5 dec. 1552
Knudstrup, Kågeröd, Skåne, Sverige
D:
10 jun. 1566
Jørgen Brahe
1553-1601
Jørgen Brahe
F:
31 mar. 1553
Knudstrup, Kågeröd, Skåne, Sverige
D:
4 feb. 1601
Tosterup, Malmöhus Len, Skåne, Sverige
Ingeborg Parsberg
-1601
Ingeborg Parsberg
G:
4 okt. 1580
Lund, Malmöhus Len, Sverige
D:
13 mar. 1601
Knud Brahe
1555-1615
Knud Brahe
F:
3 okt. 1555
Aalborghus, Aalborg, Danmark
D:
3 feb. 1615
Engelsholm, Nørup Sogn, Tørrild Herred, Vejle Amt, Danmark
Margrethe Lange
-1622
Margrethe Lange
G:
23 aug. 1584
Stjerneholm, ,
D:
1622
Sophia Ottesdatter Brahe
1559-1643
Sophia Ottesdatter Brahe
F:
1559
D:
1643
Helsingør, Danmark
Otte Thott
1543-1588
Otte Thott
F:
1543
Eriksholm, Aagerup Sogn, Merløse Herred, Holbæk Amt, Danmark
G:
1579
Hennes, Sverige,
D:
23 mar. 1588
Eriksholm, Aagerup Sogn, Merløse Herred, Holbæk Amt, Danmark
Erik Lange
ca. 1545-eft. 1613
Erik Lange
F:
ca. 1545
Solvig, Hostrup sogn, Slogs herred, Tønder amt, Danmark
G:
1602
Eckernförde Kirke, Slesvig-Holsten, Tyskland
D:
eft. 1613
Prag, Tjekkiet
Beate Clausdatter Bille
1526-1605
Beate Clausdatter Bille
F:
8 jun. 1526
Skarhult, Malmöhus, Sverige
D:
18 okt. 1605
Lundegård, Nr. Broby, Sallinge Herred, Svendborg Amt, Danmark
Otto Brahe
1518-1571
Otto Brahe
F:
11 nov. 1518
Tosterup, Malmöhus Len, Skåne, Sverige
D:
18 jun. 1571
Helsingborg Slot, Helsingborg, Sverige
Claus Bille
1574-1647
Claus Bille
F:
1574
Wanås, Knislinge, Skåne, Sverige
D:
13 mar. 1647
Ingeborg Nielsdatter Parsberg
1582-1655
Ingeborg Nielsdatter Parsberg
F:
10 maj 1582
G:
10 jun. 1604
D:
1655
Lisbeth Bille
1576-
Lisbeth Bille
F:
24 maj 1576
Anders Bille
1580-1633
Anders Bille
F:
1580
D:
okt. 1633
Anne Ottesdatter Rosenkrantz
1593-1609
Anne Ottesdatter Rosenkrantz
F:
19 jun. 1593
D:
27 dec. 1609
Cathrine Henriksdatter
Steen Bille
1527-1586
Steen Bille
F:
24 dec. 1527
Wanås, Knislinge, Skåne, Sverige
D:
5 jan. 1586
Nivå, Lynge-Kronborg Herred, Frederiksborg Amt, Danmark
Kirsten Andersdatter Lindenov
-1612
Kirsten Andersdatter Lindenov
D:
5 apr. 1612
Stygge Banner Høeg
1550-ca. 1630
Stygge Banner Høeg
F:
1550
Vang, Sulsted, Nørresundby, Danmark
D:
ca. 1630
Anne Gregersdatter Ulfstand
ca. 1560-1627
Anne Gregersdatter Ulfstand
F:
ca. 1560
Nørre Vosborg, Ulvborg, Ringkøbing, Danmark
G:
ca. 1581
Nørre Vosborg, Ulvborg, Ringkøbing, Danmark
D:
7 jul. 1627
Aalborg, Danmark, Sulsted
Elisabeth Banner Høeg
ca. 1562-
Elisabeth Banner Høeg
F:
ca. 1562
Vang, Sulsted, Nørresundby, Danmark
Mogens Banner Høeg
ca. 1564-
Mogens Banner Høeg
F:
ca. 1564
Vang, Sulsted, Nørresundby, Danmark
Sidsel Bille
1529-1580
Sidsel Bille
F:
8 jan. 1529
Bohus, Kungälv, Sverige
D:
8 nov. 1580
Aalborg, Fleskum Herred, Aalborg Amt, Danmark
Just Banner Høeg
1515-1557
Just Banner Høeg
F:
1515
Lergrav, Avlum, Ringkøbing, Danmark
G:
ca. 1560
Bohus, Kungälv, Sverige
D:
1557
Danmark
Anne Sehested
1551-1551
Anne Sehested
F:
1551
Holmgård, Sdr. Lem Sogn, Bølling Herred, Ringkøbing Amt, Danmark,
D:
1551
Ringkøbing, Danmark, Gudum Kloster,Gudum
Steen Sehested
1553-1611
Steen Sehested
F:
24 feb. 1553
Ringkøbing, Danmark, Gudum Kloster,Gudum
D:
22 aug. 1611
Kalmar Castle, Kalmar,Sverige,
Anne Henriksdatter Brahe
1576-1635
Anne Henriksdatter Brahe
F:
27 mar. 1576
Vittskövle, Kristianstad, Sverige
G:
8 okt. 1592
Vittskövle, Kristianstad, Sverige
D:
28 jul. 1635
Löberöd, ,
Anne Malthesdatter Sehested
1554-1621
Anne Malthesdatter Sehested
F:
6 mar. 1554
Holmgård, Sdr. Lem Sogn, Bølling Herred, Ringkøbing Amt, Danmark,
D:
9 mar. 1621
Odden, Holbaek, Danmark,
Ove Lunge
1548-1601
Ove Lunge
F:
4 maj 1548
Odden, Hjørring, Danmark
G:
31 aug. 1574
Odden, Hjørring, Danmark
D:
5 feb. 1601
Viborg, Nørlyng Herred, Viborg Amt, Danmark
Thomas Maltesen Sehested
1555-før 1609
Thomas Maltesen Sehested
F:
14 mar. 1555
Holmgård, Sdr. Lem Sogn, Bølling Herred, Ringkøbing Amt, Danmark,
D:
før 1609
Anne Christophersdatter Lunge
1550-1607
Anne Christophersdatter Lunge
F:
1550
G:
1588
D:
1607
Lisbet Sehested
1556-1600
Lisbet Sehested
F:
29 maj 1556
Holmgård, Sdr. Lem Sogn, Bølling Herred, Ringkøbing Amt, Danmark,
D:
22 maj 1600
Skive, Viborg, Danmark, Skivehus
Claus Maltesen Sehested
1558-1612
Claus Maltesen Sehested
F:
8 nov. 1558
Ringkøbing, Danmark, Holmgård,Flynder
D:
14 apr. 1612
Arensborg, Øsel (nu: Kuressaare, Saaremaa), Estland
Anne Nielsdatter Lykke
1569-1645
Anne Nielsdatter Lykke
F:
7 jan. 1569
København, Sokkelund Herred, Københavns Amt, Danmark
G:
30 sep. 1593
Viborg, Nørlyng Herred, Viborg Amt, Danmark
D:
20 mar. 1645
Mullerup, Gudbjerg, Danmark
Birgitte Sehested
1560-1594
Birgitte Sehested
F:
2 apr. 1560
Holmgård, Sdr. Lem Sogn, Bølling Herred, Ringkøbing Amt, Danmark,
D:
1594
Maren Sehested
1561-1600
Maren Sehested
F:
4 okt. 1561
Ringkøbing, Danmark, Gudum Kloster,Gudum
D:
9 nov. 1600
Villestrup, Astrup Sogn, Hindstrup Herred, Aalborg Amt, Danmark
Jens Sehested
1562-1563
Jens Sehested
F:
1562
Holmgård, Sdr. Lem Sogn, Bølling Herred, Ringkøbing Amt, Danmark,
D:
1563
Ringkøbing, Danmark, Gudum Kloster,Gudum
Jens Sehested
1563-1586
Jens Sehested
F:
9 mar. 1563
Holmgård, Sdr. Lem Sogn, Bølling Herred, Ringkøbing Amt, Danmark,
D:
17 jan. 1586
Westfrisland, ,
Christian Sehested
1565-1592
Christian Sehested
F:
1565
Holmgård, Sdr. Lem Sogn, Bølling Herred, Ringkøbing Amt, Danmark,
D:
1592
Sophie Clausdatter Bille
1529-1587
Sophie Clausdatter Bille
F:
31 dec. 1529
Bohus, Kungälv, Sverige
D:
12 apr. 1587
Holmgård, ,
Malte Sehested
1529-1592
Malte Sehested
F:
1529
Vellinghøj, Hjørring, Danmark,
G:
28 okt. 1550
Malmö, Skåne, Sverige
D:
20 apr. 1592
Claus Bille
1561-
Claus Bille
F:
6 feb. 1561
Lisbeth Hansdatter Speil
Steen Bille
1565-1629
Steen Bille
F:
19 jun. 1565
Visborggård, Hadsund, Danmark
D:
okt. 1629
Rigborg Hansdatter Lindenov
1578-1633
Rigborg Hansdatter Lindenov
F:
17 jan. 1578
D:
1633
Helsingborg, Malmöhus Len, Skåne, Sverige
Jens Bille
1567-1617
Jens Bille
F:
6 dec. 1567
Visborggård, Hadsund, Danmark
D:
1617
Valbygård, Slagelse, Danmark
Ellen Vincentsdatter Juel
ca. 1572-1619
Ellen Vincentsdatter Juel
F:
ca. 1572
D:
1619
Markquard Bille
1569-
Markquard Bille
F:
27 jan. 1569
Brockenhuus, Susanne
-1606
Brockenhuus, Susanne
D:
1606
Erik Bille
1570-
Erik Bille
F:
5 jun. 1570
Mette Andersdatter Banner
1575-1614
Mette Andersdatter Banner
F:
1575
Løvenholm (før Gjesingholm), Gjesing, Danmark
G:
26 sep. 1596
Odense, Odense Herred, Odense Amt, Danmark
D:
10 apr. 1614
Henning Bille
1575-1615
Henning Bille
F:
17 maj 1575
D:
1615
Aalborg, Fleskum Herred, Aalborg Amt, Danmark
Sophie Jørgensdatter Munk
Jens Bille
1531-1575
Jens Bille
F:
7 mar. 1531
Varberg, Halland, Sverige
D:
7 jun. 1575
Billesholm, Nörre Vram, Malmöhus Len, Sverige
Karen Eilersdatter Rønnow
Holger Bille
1532-
Holger Bille
F:
5 sep. 1532
Bohus, Kungälv, Sverige
Birte Bille
1534-
Birte Bille
F:
23 mar. 1534
Bohus, Kungälv, Sverige
Erik Bille
1535-
Erik Bille
F:
6 jun. 1535
Bohus, Kungälv, Sverige
Maren Bille
1537-
Maren Bille
F:
15 aug. 1537
Bohus, Kungälv, Sverige
Lisbet Bille
1540-1613
Lisbet Bille
F:
4 maj 1540
Bohus, Kungälv, Sverige
D:
1613
Claus Steensen Bille
ca. 1472-1558
Claus Steensen Bille
F:
ca. 1472
Allindegård, Allindemagle, Sorø, Danmark
D:
13 feb. 1558
Ljungsgård (Lyngsgård), Skåne, Sverige
Lisbet Jensdatter Ulfstand
før 1502-1540
Lisbet Jensdatter Ulfstand
F:
før 1502
Malmöhus, Skåne, Sverige
G:
1 mar. 1524
Ljungsgård (Lyngsgård), Skåne, Sverige
D:
15 maj 1540
Bohus, Kungälv, Sverige
Eiler Bille
ca. 1474-
Eiler Bille
F:
ca. 1474
Allindegård, Allindemagle, Sorø, Danmark
Christoffer Bille
ca. 1476-
Christoffer Bille
F:
ca. 1476
Allindegård, Allindemagle, Sorø, Danmark
Berete Rosensparre
ca. 1548-1583
Berete Rosensparre
F:
ca. 1548
Skarhult, Malmöhus, Sverige
D:
2 apr. 1583
Aastrup Kloster, Kirke Såby Sogn, Voldborg Herred, Holbæk Amt, Danmark
Predbjørn Gyldenstierne
1548-1616
Predbjørn Gyldenstierne
F:
4 dec. 1548
Gammel Estrup (tidl.: Essendrup), Auning, Sønderhald Herred, Randers Amt, Danmark
G:
27 sep. 1580
København, Sokkelund Herred, Københavns Amt, Danmark
D:
13 jul. 1616
Nørre Vosborg, Ulvborg, Ringkøbing, Danmark
Oluf Rosensparre
1559-1624
Oluf Rosensparre
F:
15 sep. 1559
Bosjökloster, Höör, Sverige
D:
13 jan. 1624
Dragsholm (tidl.: Adelersborg), Fårevejle, Danmark
Lisbeth Henriksdatter Gyldenstierne
-1638
Lisbeth Henriksdatter Gyldenstierne
D:
20 feb. 1638
Steen Rosensparre
1523-1565
Steen Rosensparre
F:
17 okt. 1523
D:
29 nov. 1565
Svartrå, Halland, Sverige
Mette Olufsdatter Rosenkrantz
ca. 1533-1588
Mette Olufsdatter Rosenkrantz
F:
ca. 1533
D:
2 apr. 1588
Skarhult, Malmöhus, Sverige
Birgitte Steensdatter Bille
ca. 1480-1553
Birgitte Steensdatter Bille
F:
ca. 1480
Allindegård, Allindemagle, Sorø, Danmark
D:
31 jul. 1553
Jens Eller Niels Torbernsen Rosensparre
før 1500-1531
Jens Eller Niels Torbernsen Rosensparre
F:
før 1500
D:
26 jan. 1531
Birgitte Skave
1554-1636
Birgitte Skave
F:
16 mar. 1554
Eskildstrup, Ringsted, Danmark
D:
13 jan. 1636
Niels Krabbe
1541-1584
Niels Krabbe
F:
19 apr. 1541
Vegeholm, Ängelholm, Skåne, Sverige
D:
20 mar. 1584
Vegeholm, Ängelholm, Skåne, Sverige
Herluf Skave
-1583
Herluf Skave
D:
14 mar. 1583
Anne Tygesdatter Brahe
-1590
Anne Tygesdatter Brahe
D:
11 okt. 1590
Elline Steensdatter Bille
ca. 1482-1559
Elline Steensdatter Bille
F:
ca. 1482
Allindegård, Allindemagle, Sorø, Danmark
D:
1559
Mourits Skave
-1532
Mourits Skave
D:
1532
Margrethe Clausdatter Rønnov
ca. 1443-1490
Margrethe Clausdatter Rønnov
F:
ca. 1443
Egense Kirke, Sunds Herred, Svendborg Amt, Danmark
G:
ca. 1470
Egense Kirke, Sunds Herred, Svendborg Amt, Danmark
D:
1490